top of page

Урок

 

Тема: Урок-подорож частинами мови

 

Мета: Закріпити знання по вивчених темах: іменник, прикметник, дієслово, прийменник, сполучник. Вміти розрізняти одну частину мови від іншої. Розвивати в учнів самостійність, інтерес до процесу пізнання, вміння аналізувати, співставляти.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

     Каліграфічна хвилинка:

(Слайд 1)

 

1. Бесіда.

  • Існує багато різних країн. Але цієї країни немає на жодній карті. Це фантастичний край -  КРАЇНА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ.

(Слайд 2)

 

  • А хто живе у ній? (Частини мови)

  • А які частини мови ви знаєте?

2.Вправа «Мікрофон».

  • Частина мови, яка вміє перевтілюватися в різні предмети. Відповідає на запитання хто? що? (Іменник)

  • Назвіть приклади іменників, які відповідають на запитання хто? що?

 

  •  Частина мови, яка вміє виділити ознаку предмета, прикрасити його? (прикметник)

- А на які запитання відповідає ця частина мови? Наведіть приклади.

 

  • Спритна, жвава частина мови, вміє одночасно виконувати кілька дій? (Дієслово) Дієслово є тим механізмом, який запускає все в дію. Не дає нікому «бити байдики».

  • Діти, як ви розумієте вислів «бити байдики»? (лінуватися)

  • Яку назву ми можемо дати цьому  вислову? (фразеологізм)

    • Частина мови, яка робить послугу і пов'язує між собою слова в реченні. (Прийменник)

  • Наведіть приклади.

  • Біля якої частини мови знаходиться прийменник? (іменник)

 

 

 

  • Частина мови, яка сполучає між собою слова. (Сполучник)

  • Яку іншу назву мають прийменник і сполучник? (Службові частини мови)

  • А яка їх роль в реченні? (Зв'язують між собою слова)

 

ІІ. Закріплення вивченого.

1.Іменник.

- Що таке речення? Що воно виражає? (закінчену думку)

(Слайд 3)

  • Гра «Виправ помилку» (усно)

  • Прочитайте речення записане  на дошці .

  • Яка помилка допущена в записі? (Не вистачає крапки)

Чарівна зима вкрила земля в білу ковдру

- Який розділовий знак ми можемо поставити в кінці речення?

- А тепер давайте спробуємо визначити,  до якої частини мови належить кожне слово в реченні.

(Слайд 4)

  •  «Ліплення сніговиків»(письмово )

- Складіть з розсипаних слів  речення (по варіантах). Запишіть.

Хлопчики, бабу, веселі, снігову, ліплять.

Сніжинки, над, закружляли, землею.

  • Підкресліть в кожному реченні іменники.

  • В якому числі вони вжиті? (однина, множина)

(Слайд 5)

 

2.Прикметник.

  1. Вибірковий диктант «Зимові слова».

- З якою частиною мови пов'язаний іменник?

- Серед запропонованих слів виберіть лише прикметники і запишіть їх в один стовпчик. А тепер спробуйте дібрати до них іменники, які пов'язані за змістом.

(Зачитування варіантів запису)

(Слайд 6)

 

2. Пряме і переносна значення. (письмово)

- Прочитайте першу колонку слів. До якої частини мови вони належать? А тепер другу.

- Доберіть до іменників відповідні прикметники за змістом. Запишіть.

 

День                   залізний

Привіт               гарячий

Характер           золоте

Серце                 сонячний

- Які словосполучення вжиті в переносному значенні. Що вони означає?

 

Фізкультхвилинка

3. Дієслово.

(Слайд 7)

- Діти, а чи знаєте ви, що за частотою вживання дієслово займає друге місце після іменника.

  1. Гра  «Зайве слово». (усно)

  • Вашій увазі я пропоную слова …

  • В яку групу я можу об'єднати ці всі слова? (Дієслова)

  • Спробуйте знайти серед переліку дієслів зайве.

  • А чому воно зайве?

  • Назвіть серед цих дієслів синоніми?

  • Доберіть до слова «гратися» синоніми.

(Слайд 8)

- До поданих слів добери протилежні за значенням (антоніми). Запишіть їх.

 Брати - …, мерзнути - …, відчинити - …, хвалити - … .

(Слайд 9)

 

4. Службові частини мови.

- Вставити сполучники.

Робота з текстом.

- Я пропоную вашій увазі текст, який є у кожного на парті. Ваше завдання вставити необхідні пропущені слова. (виконання)

- До якої частини мови вони належать? (Службова частина мови)

- Знайдіть серед цих слів прийменники, сполучники.

V. Підсумок уроку.

- Які частини мови ми повторили на уроці?

- Чому прийменник і сполучник називають службовою частиною мови?

- Який вид роботи вам сподобався найбільше?

 

V. Домашнє завдання.

 

© 2023 by Andi Banks. Proudly created with Wix.com 

  • Twitter Classic
  • facebook
bottom of page