top of page

5 клас

Тема: Музика в кіномистецтві.

 

Мета: Підвести дітей до усвідомлення існування зв’язків між    музикою і кіно. Ознайомлення дітей з різними видами кіно: художнім, документальним, науково-популярним та мультиплікацією; повторення нотної  грамоти; розвиток образного сприймання музики в кіномистецтві; розвиток вокальних навичок (ланцюгове дихання, двоголосся); виховувати інтерес до кіномистецтва.

Наочні посібники: Підручник «Мистецтво».

 

ТЗН:  Інтерактивна дошка, музичний центр.

 

Музичний матеріал: Пісня «До, ре, мі», музичний фрагмент к\ф «Звуки Музики» Р.Роджерса; «Пісня про сніжинку» -

сл. Л.Дер- Беньова, муз.С.Крилатова.

 

Хід уроку

 

1.Вхід до класу під музику із к\ф « Кавказька полонянка»                          

   Музичне привітання.

   Вчит: Добрий день! Пролунав дзвінок, розпочався музики урок!

 

   Учні:  Добрий день! Дзвоник кличе нас. До уроку наш готовий клас!

 

 

2. Оголошення теми і мети уроку.

  - Які ви знаєте види мистецтва?

  - А який вид  вам найбільше подобається?

  - Діти, а чи любите ви дивитись кінофільми та мультики?

  - А чи знаєте ви до якого виду мистецтва вони належать?(відповіді учнів)

  - Так, правильно.

  - На сьогоднішньому уроці поговоримо про кіномистецтво, а також і про роль музики у кіномистецтві.

(Показ слайда)

 

3. Вивчення нового матеріалу.

  1. Бесіда про кіномистецтво

  • Діти, давайте на одну хвилинку поринемо у минуле і спробуємо уявити, що з нашого життя зникли телевізори, а разом з ними і наші улюблені мультики і кінофільми. Чи можливо це? (Ні)

  • А чому? Як ви гадаєте? (відповіді учнів)

  • А й справді уявити сучасне життя без кіномистецтва неможливо.

  • Діти, кіномистецтво – наймолодше з усіх видів мистецтв – виникло наприкінці ХIХ століття у Франції.

  • Перші кінострічки тривали декілька хвилин і не мали звуки. Це було «німе» кіно. Але «німим»воно не було, тому що супроводжувалось музикою(піаніст, оркестр).

  • Діти, а чи знаєте ви, хто є яскравим представником «німого» кіно?(Чарлі Чаплін)

(фрагмент фільму)

 

  • Діти, що хотів передати актор своїми жестами, мімікою?(Німе кіно –вміння передати глядачеві мистецтво пантоміми).

         -   А яку роль відіграє у цьому кіно музика?

 

-  Після «німого» кіно естафету отримало «звукове» кіно.

          -  На сьогоднішній день кіномистецтво – це  органічне       поєднання різних  видів мистецтва.

 

  -  А з якими видами мистецтва поєднується кіномистецтво? (театр,  музика, живопис, хореографія).

  • Діти, у кіномистецтві неможливо розділити звук і зображення. Існує величезна кількість фільмів, які різняться тематикою.

(Показ слайдів)

Основні різновиди кіно :

художнє – пригодницькі, казкові, фантастичні, детективні та   інші кінострічки;

документальне – відтворює на екрані справжні життєві події та явища;

науково-популярні -  має на меті розповсюдження знань у галузі науки

та техніки;

мультиплікаційне – створений чарівний казковий чи реальний світ фантазією митців.

 

4. Слухання музики Роберта Роджерса «Звуки музики»

(показ слайда)

 

    -  Діти, на сьогоднішньому уроці ми послухаємо пісню «До, ре, мі» із к\ф  «Звуки музики», музику до якого написав американський композитор  Роберт Роджерс. 

     -  А зміст к\ф такий : «Жили-були діти – такі непосидючі,  неслухняні, що жоден вихователь не міг з ними впоратись. Та ось одного разу прийшла до них молода вчителька – молода, симпатична. Вона так любила музику і так гарно співала, що поступово захопила звуками музики усіх дітей»

  • Чи сподобалась вам ця пісенька?

  • Який у неї характер?

  • Ми зараз разом спробуємо виконати цю невеличку пісеньку. А для того поділимося на дві групи: перша - буде співати лише назви нот, а друга - ноту зі словами пісні.

  • Але перед цим проспіваємо звукоряд в С-dur.(виконання)

 

5. Розучування пісні «Пісенька про сніжинку»

    -   Прослухайте, будь ласка, пісню.

    -   Який характер її виконання, темп.

    -    Який би малюнок ви змогли намалювати до цієї пісні?

 Розучування пісні по фразах, робота над дикцією, артикуляцією.

    -    Молодці діти! Ви гарно виконали пісню.

 

6. Гра «Вгадай мелодію»

    -   А чи любите ви дивитись мультфільми?

    -   Який ваш самий улюблений мультфільм?

   - А хто з вас може наспівати улюблену пісеньку з цього мультика?

    - А пісеньки з мультфільмів ви знаєте?

    -  Я зараз перевірю. Я граю фрагмент мелодії, а ви вгадуєте з якого мультфільму ця мелодія.

(Виконання фрагментів)

 

 7. Підсумок уроку.

  • Чи сподобався вам урок?

  • Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

  • З яким видом мистецтва ознайомилися?

  • Які види кіно ви запам’ятали?

  • А яка ж роль музики в кіномистецтві? (Музика допомагає у розкритті змісту творів кіномистецтва та образів героїв кінофільмів).

  •  

8. Домашнє завдання.

  • Діти, запитайте у своїх мам і тат, який у них найулюбленіший фільм і нехай вони вам наспівають мелодію з цього фільму.

  • На цьому наш урок закінчено. Я дякую вам за активну участь.

 

9. Оцінювання учнів

 

 

 

 

 

 

8 клас

Тема: Синтез музики з іншими видами мистецтва.

 

Мета: Розширити уявлення про музично-театральний жанр – балет. Простежити тему кохання у балеті «Ромео і Джульєтта» С.Прокоф’єва. Ознайомити з новою піснею, вивчити перший куплет. Розвивати навички вдумливого прослуховування, аналізувати почуте; розвивати вокально-хорові навички. Виховувати естетичні смаки, пошану до світової культурної та мистецької спадщини.

 

ТЗН: Інтерактивна дошка, музичний центр; роздатковий матеріал.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент. Привітання.

- Доброго дня вам, діти! Життя таке цікаве, прекрасне і непередбачуване. Ні ви, ні я не знали про нашу зустріч, наше знайомство. І ось я перед вами.

- Передусім нам варто познайомитись. Мене звуть Хомич Оксана Олександрівна. Я до вас прийшла з СЗШ №84, Печерського району. Я сподіваюсь на вашу активність та  підтримку!

 

(слайд №2)

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Тема нашого уроку: «Синтез музики з іншими видами мистецтва».

  • А на уроці ми:            

(слайд №3)

  • Простежимо тему кохання у балеті «Ромео і Джульєтта» С. Прокоф’єва;

  • Відчуємо, як це почуття передається за допомогою пісні;

  • Спробуємо зрозуміти, як пов’язані між собою музика та інші види мистецтва, про які ми будемо говорити.

 

 

 

 

  1. Актуалізація опорних знань.

  • Скажіть, будь ласка, які ви знаєте види мистецтв? (обр. мист-во, муз. мист-во, хореографія, література, драматургія, декоративно-прикладне, кіномистецтво)

  • Чи можемо ми декілька видів мистецтва об єднати і утворити новий вид(жанр) мистецтва? (Так)

  • А тепер завдання: встановити зв’язок між даними видами мистецтв.

(завдання на дошці)

-  Чи знаєте ви, як називається поєднання декількох видів мистецтв? (синтез)

Синтез – взаємозв’язок, єдність.

 

  1. Вивчення нового матеріалу.

(слайд №4)

Сильніше за любов горить злоба,

Сильніше за красу вражає бридь,

Але життя росте з любові,

Лишень краса людей навчає жить.

(Д.Павличко)

 

-  Вже скільки століть поспіль тема любові, кохання була і залишається актуальною. Адже це світле почуття ладне перебороти будь-які труднощі.

І ось російський композитор С.С.Прокоф’єв, взявши за основу Шекспірівську трагедію «Ромео і Джульєтта», створив балет.

 

(слайд №5)

-  С.С.Прокоф’єв(1891 - 1953) – російський композитор. Народився на Донеччині. З дитинства він дуже любив серйозну музику. В житті важливу роль відіграла мама. Першу п’єску написав у 5 років «Індійський галоп», а в 9 років написав  першу оперу  - «Велетень». Знав 3 іноземні мови. В 13 років вже навчався у консерваторії. 12 років прожив за кордоном. Творчість композитора різнобарвне – опери, балети, концерти, кантати, пісні, музика для театру і кіно. Улюблений жанр мистецтва – балет («Казка про кам’яну квітку», «Ромео і Джульєтта», «Попелюшка»).

(слайд №6)

 

  1. Слухання музики.

  • Сьогодні МТ прослухаємо фрагмент «Монтеккі і Капулетті» з балету «Ромео і Джульєтта» .

  • Слухаючи музику ви повинні визначити, які засоби музичної виразності використав композитор?

  • За допомогою яких музичних інструментів композитор передав атмосферу ворожнечі?

(Прослуховування)

  • Отже, які засоби…. (низький регістр, повільний темп, піано, форте).

  • Який настрій у вас став після прослуховування?

  • За допомогою чого, розкривається зміст балету? (міміка, жести, музика, пластичного танцю)

 

  1. Розучування пісні.

  • Продовжуючи тему кохання , сьогодні ми розучимо пісню «Явір яворина» на слова Укр. письменника Д.Павличка, музику до яких написав сучасний український композитор Ігор Поклад.

  • Прослухайте уважно пісню.

  • Який настрій вона викликала у вас?

  • Про що вона?

  • Які головні слова у пісні?

(Розспівування. Розучування по фразах, робота над дикцією., артикуляцією, диханням ).

 

  1. Підсумок урок.

  • Отже, давайте ще раз пригадаємо, про які види мистецтва ми сьогодні говорили?

  • З творчістю якого композитора познайомились?

  • Що взяв за основу написання балету композитор?

  • Які види мистецтва переплітаються в балеті?

  • Який момент вам найбільше сподобався, запам’ятався?

 

8. Оцінювання учнів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2023 by Andi Banks. Proudly created with Wix.com 

  • Twitter Classic
  • facebook
bottom of page