top of page

Урок

 

Мета: Розширити уявлення дітей про добрі і погані вчинки; вчити  аналізувати та оцінювати поведінку і вчинки дійових осіб; викликати бажання наслідувати добрі і погані справи; закріплювати навички вибіркового читання.

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

- Діти, які ви знаєте людські цінності, чесноти?

- Яку людину називають щирою?

- Чи доводилось вам зустрічатися з жадібними, скупими дітьми?

- За якими ознаками живе совісна людина? (Скласти пам'ятку «Як жити, щоб бути совісною людиною, яку поважають інші та хочуть із нею дружити»)

- І тема нашого сьогоднішнього уроку «Совість – це у людині головне»

(Слайд 1)

2. Читання деформованих речень.

  • дяЛюність родожча аз усе. (Людяність дорожча за усе)

  • браДо распва маас сееб тьлихва. (Добра справа сама себе хвалить)

(Слайд 2)

- Діти як ви розумієте кожне з цих  прислів'їв?

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Питання добра і зла, людяності і жорстокості, щедрості і скупості, поваги і зневаги – здавна турбували людину. І, звичайно, цієї теми не могли не зачепити і письменники. Адже на їх творах можна навчитися оцінювати добрі і погані вчинки.

- І один з таких письменників, який розкриває людські цінності у своїх творах є Всеволод Нестайко.

(Слайд 3,4)

 

Всеволод Зіновійович Нестайко (*30 січня 1931(19310130), Бердичів) — письменник, класик сучасної української дитячої літератури[1]. Для його творів характерно гумористичне обігравання імен та ситуацій. Найпопулярніший твір — трилогія «Тореадори з Васюківки».

Мама Нестайка викладала російську мову та літературу. По смерті батька у 30-ті роки переїжджає з сином до Києва де під час фашистської окупації організує маленьку підпільну школу[2].

Нестайко закінчує десятилітню загальну середню школу з одною четвіркою в табелі, зі срібною медаллю. Через обставини терору та війни не вчився у п'ятому та дев'ятому класах. Курс дев'ятого класу пройшов самостійно за два місяці[2]. Після школи вступає на слов'янське відділення філологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Всеволод Нестайко закінчує навчання на філологічному факультеті в 1952 році.

П'ятдесятирічній шлях у дитячій літературі засвідчив виданням близько тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п'єс. Перше оповідання для дітей Всеволод Нестайко надрукував у журналі «Барвінок» в 24 роки. Перша книжка «Шурка і Шурко» побачила світ у 1956 році[1][2].

За його повістями та оповіданнями поставлені фільми «Одиниця з обманом», «Чудеса в Гарбузянах», короткометражна стрічка «Тореадори з Васюківки».

Згідно iз соцопитуваннями, проведеними у 1990 — 1992 роках Державною бібліотекою для дітей та Міністерством культури — твори Володимира Нестайка визнані лідерами читацького інтересу[2].

  • На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо оповідання «Руденький».

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Словникова робота.

(Слайд 5)

 

  1. Читання вчителем тексту. Первинне сприймання

  • Хто грався на дитячому майданчику?

  • Що зробила бабуся?

  • Що зробили діти з цукерками?

 

  1. Аналіз твору. Вибіркове читання.

  • Як поводилися діти, коли їм бабуся дала цукерки?

  • Хто з дітей їв цукерки жадібно і похапливо?

  • А як її їли дівчинка і руденький хлопчик?

  • А чому чорнявий хлопчик «швидко дременув»?

  • Як повівся руденький, коли побачив, як скривдив дівчинку чорнявий хлопчик?

  • Хто похвалив руденького хлопчика? Прочитайте слова дідуся.

  • Чому руденький вважав себе не зовсім хорошим?

  • Як говорять про людину, що робить добру справу і не чекає подяки? (скромна)

  • Чому він не може бути поганим? Прочитайте.

  • Що на думку дідуся, найголовніше у людині?

  • Що таке совість? (Совість – це оцінка людиною своїх дій, вчинків з огляду на те, як прийнято поводитися в таких ситуаціях.)

  • Прочитайте ще раз слова тексту, виділені чорним шрифтом. Які з них передають головну думку оповідання?

 

  1. Читання уривка тексту в особах (розмова дідуся і руденького).

  • Скільки в цьому оповіданні дійових осіб?

  • А скільки осіб беруть участь у розмові?

  • Чиї слова треба читати впевнено, повчально і спокійно? (дідуся)

  • А чиї – невпевнено, тихо, сором'язливо? (руденького)

 

  1. Характеристика головних дійових осіб.

  • Давайте спробуємо проаналізувати вчинки двох хлопчиків.

(Скромний, нахабний, жадібний, добрий, думає тільки про себе,  совісний, боязкий, злий, вміє співчувати прикрощам іншої людини)

(Слайд 6)

 

 

  • Чия поведінка вам сподобалась більше?

(Слайд 7)

 

  • Про кого з дійових осіб ці слова:

    • «Він злий , жадібний, заздрісний».

    • «Він добрий, сором'язливий, совісний».

    • «Він спостережливий, мудрий, розважливий, розсудливий».

 

 

ІV. Узагальнення і систематизація ЗУН.

  • Отже, якою людиною треба бути, щоб тобі було добре серед людей?

  • Чи завжди легко бути хорошою людиною? Чи, можливо, простіше бути поганим? Доведіть.

Пам'ятка «Я серед людей».

  • Не кривдь інших, не роби зла.

  • Допоможи тому, хто потребує допомоги.

  • Пам'ятай про скромність.

  • Стеж за своїми діями і словами, щоб нікого не образити.

  • Будь вдячним за допомогу.

(Слайд 8)

 

V. Підсумок уроку.

  • Над яким твором ми працювали? Що було особливо цікавим?

  • Які з прислів'їв, опрацьованих на уроці, підходять до оповідання?

Людяність дорожча за усе.

Добра справа сама себе хвалить

  • Який герой оповідання вам більше сподобався?

  • Яким потрібно бути, щоб тебе поважали інші?

 

VІ. Домашнє завдання.

© 2023 by Andi Banks. Proudly created with Wix.com 

  • Twitter Classic
  • facebook
bottom of page