
Персональний сайт учасника
всеукраїнського конкурсу
"Учитель року - 2014"
Хомич Оксани Олександрівни

«Чудеса світу»
Тема: Засвоєння таблиці множення і ділення на 7 і 8. Задачі на різницеве порівняння двох добутків. Периметр трикутника.
Мета: Вправляти учнів у засвоєнні таблиці ділення на 7 і 8; повторити розв’язування задач на знаходження суми двох добутків, вправляти учнів в обчисленні периметра многокутника.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда.
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про чудеса світу. А щоб дізнатися скільки їх, ми повинні виконати завдання.
- Обчисліть, будь ласка, вираз.
45 : 5 : 3 • 7 – 16 : 8 – 20 : 4 – 7 = 7
2. Усний рахунок.
- Статуя Зевса – це перше чудо світу. Але побачити ви її зможете, виконавши математичну розминку.
-
Де «розмножуються» числа? (У таблиці множення)
-
Щоб знайти добуток, ми виконуємо дію … (множення).
-
Як називаються компоненти дії ділення? (ділене, дільник, частка)
-
Зменшити число у кілька разів означає виконати … (ділення)
-
У скільки разів половина більша за свою половину? (У два рази)
-
Скільки 7 міститься у числі 49? (7)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь про статую Зевса, ілюстрації.
Статуя Зевса Олімпійського — робота Фідія. Видатний витвір античної скульптури, одне із семи чудес світу. Знаходилась в храмі Зевса Олімпійського, в Олимпії — місті в області Эліда, на північно-західному півострові Пелопоннес, де з 776 року до н. е. по 394 рік н. е. кожні чотири роки проводились Олімпійські ігри — змагання грецьких, а потім и
і римських спортсменів. Греки вважали нещасними тих, хто не бачив статую Зевса в храмі.
Золотом була покрита накидка, яка закривала частину тіла Зевса, скіпетр з орлом, який він тримав у лівій руці, статуя богині перемоги — Ніка, яку він одержав в правій руці і вінок із гілок оливи у Зевса на голові. Ноги Зевса знаходилися на лавочці, яку підтримували два лева. Висота всієї статуї разом з п'єдесталом складала, по різним даним, от 12 до 17 метрів2.
Математичний диктант.
-
А чи знаєте ви, як називається наступне чудо світу?
-
Можливо хтось знає де воно знаходится?
-
Наступне чудо світу – це статуя Колоса Родоського.
-
Ця скульптура возвеличувала бога Сонця – Геліоса.
Колос Родоський — величезна статуя грецького бога Сонця Геліоса, споруджена між 292 та 280 роками до н. е. на вході до гавані острова Родос, Греція, учнем Лісіппа, Харесом із Лондоса. Статуя вважалася одним із Семи Чудес Античного Світу: за час свого існування була вона найвищою статуєю світу, висотою 70 ліктів
-
Для того, щоб будувати такі величні споруду, необхідно було добре вміти рахувати. От і я зараз перевірю на скільки ви вмієте рахувати.
-
Скільки днів у 4 тижнях? (28)
-
Скільки годин у добі? (24)
-
Скільки секунд у хвилині? (60)
-
7 збільшити у 5 разів. (35)
-
42 зменшити у 7 разів. (6)
-
7 помножити на 8. (56)
-
Різницю чисел 24 і 15 збільшити у 8 разів. (72)
-
Суму чисел 3 і 4 збільшити у 9 разів. (63)
-
Чому дорівнює добуток чисел 7 і 7. (49)
-
Ділене 24, дільник 6, знайти частку. (4)
-
На скільки 64 більше за число 8. (56)
-
Статуя була зруйнована землетрусом. Її уламки залишилися на місці близько 1000 років.
3. Розв'язування задач.
- Далі на нашому шляху – Храм Артеміди в Ефесі. Звели цей храм на знак вшанування Артеміди, богині добробуту і родючості. Він будувався 120 років із суцільного мармуру.
-
Під час будівництва храму робітники піднімали та встановлювали по 2 колони протягом 7 днів. Маючи нове обладнання, вони встановлювали по 9 колон протягом тижня. На скільки менше колон встановлювали робітники за тиждень роботи без сучасного обладнання?
-
2 • 7 = 14 (к.) – всього колон без сучасного обладнання;
-
9 • 7 = 63 (к.) – всього колон із сучасним обладнанням;
-
63 – 14 = 49 (к.)
Відповідь: на 49 колон менше встановлювали робітники за тиждень без сучасного обладнання.
4. Приклади.
- Четвертим із чудес світу є Александрійський маяк. Ця споруда збудована як вказівник шляху для кораблів. Одночасно дозволила оглядати морські простори і була як фортеця на підступах до Александрії.
Вночі світло маяка можна побачити на відстані 50 км. Вогонь підтримували цілодобово. Вдень він був менш яскравий, а вночі горів на повну силу. Маяк був зруйнований землетрусом.
24 : 3 – (14 – 48 : 8) =
50 – 4 • 9 + 3 • 3 =
35 : 5 – 36 : 6 =
24 : 6 • 9 – 16 + 3 • 8 =
5. Порівняння іменованих чисел.
- Рухаємося далі, до Мовзолею у Галікарнасі. Ця грандіозна пам'ятка була усипальницею царя Мавсола.
- Виконайте завдання.
2м 8 дм 2дм5см 52см
2дм 12см 3дм3см 30см
Мовзолей проіснував півтори тисячі років. У ХІІ ст. він постраждав від сильного землетрусу.
6. Розв'язування рівнянь.
- Ми знаходимось у Вавилоні. Тут знаходилися Висячі сади Семіраміди. «Висячі» тому, що піднесені на 25 м над землею.
- Розв'яжіть рівняння, у якому потрібно знайти:
І варіант – невідоме зменшуване;
ІІ варіант – невідомий від'ємник.
67 – х = 7 • 8 х - 29 = 17 + 44 х + 18 = 8 • 8
7. Геометричний матеріал.
- Наша мандрівка завершується. Ще одна пам'ятка архітектури. Це піраміда Хеопса. Минуло 4500 років з часу її створення.
- На яку геометричну фігуру схожа піраміда?
Піраміда призначалася для поховання фараона Хеопса. Її висота 137м, а ширина – 230м. Підрахували, що для зведення цієї піраміди знадобилося 2,3млн кам'яних блоків. Піраміда Хеопса – єдине з 7 чудес світу, збережене часом.
-
Розгляньте групу трикутників і скажіть чим вони відрізняються.
-
Усі ці фігури – трикутники, але вони не схожі між собою.
У трикутнику РМН один кут прямий, а два інші - гострі. Тому цей трикутник називають – прямокутний.
У трикутнику ТКР усі кути гострі, бо всі вони менші від прямого. Це можна перевірити за допомогою косинця. Цей трикутник називають гострокутний або рівносторонній.
У трикутнику АВС – один кут тупий, а два інші – гострі. Він так і називається тупокутний.
Для того, щоб визначити довжину сторін трикутнику, треба знайти його периметр. Задача.
-
Довжина найдовшої сторони рівнобедреного трикутника – 6см. Його периметр дорівнює 14см. Знайди довжину бічної сторони трикутника.
-
Визнач, скільки трикутників зображено на кожному з малюнків (по варіантах).
ІV. Підсумок уроку.
V. Домашнє завдання.