top of page

 

Урок

 

Тема: Раз добром налите серце – ввік не прохолоне. А.Дімаров «Для чого людині серце».

Мета: Ознайомити  учнів із жанром літературної казки. Вчити орієнтуватися в тексті твору,самостійно визначати дійових осіб. Вдосконалювати навички виразного читання. Розвивати усне мовлення, збагачувати словник учнів. Виховувати прагнення творити добро.

 

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

- Діти, я б хотіла розпочати наш урок з уривку тексту.

У густому-густому лісі, де майже ніколи не появлялися люди, жило поміж коріння дерев плем'я дерев'яних чоловічків. Весь свій вік – а жили вони дуже довго – чоловічки оті нічого не робили, бо їм треба було ні їсти , ні пити, ані зодягатися.

- Як ви думаєте, у якому творі може бути такий початок?(у казці)

- Чому ви так гадаєте?

- Яка це казка?

- Чому це чарівна казка?

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- На сьогоднішньому уроці ми будемо продовжувати знайомитися із чарівними казками, які, на відміну від народних, мають автора. Це літературні казки українських письменників.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  • Робота над заголовком.

  • Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна.

  • На що схожий заголовок? (на запитання).Чи є це речення питальним?

  • Прочитайте заголовок з розповідною і питальною інтонацією.

  • Спробуйте пояснити, для чого людині серце.

  • Словникова робота.

Читання колонок слів швидко і правильно.

Найлютіший            назбиралося                 крижане

Ненавидіти              вагаючись           жевріючи

Переборла               одноплемінники дошкулити

  • Знайдіть , будь ласка, серед цих слів іменники і зачитайте, потім прикметники, дієслова.

  • Поясніть значення слів «вагаючись» (виявляти нерішучість у чомусь), «крижане» (зроблене з криги, льоду), «жевріючі» (ті, які горять без полум'я, тліють), «дошкулити» (завдавати комусь неприємного відчуття, не давати спокою).

  • Первинне сприйняття тексту. Читання вчителем.

  • Де відбувалися описані події?

  • Кого зустріли дерев'яні чоловічки у своєму лісі?

  • Що їх здивувало у цій звичайній  дівчинці?

  • Вибіркове читання. Аналіз змісту.

  • Прочитайте, чому дерев'яні чоловічки не знали ніяких почуттів. Які запитання ставили дівчинці чоловічки?

  • Як дівчинка пояснила, що таке серце? Прочитайте, до кого вона порадила чоловічкові звернутися?

  • Яким було зле серце? А серце байдужої людини? Чому воно зовсім не зносилося? Прочитайте, яким було серце людини, яка дбала тільки про себе. А доброї?

  • Як змінилося життя дерев'яного чоловічка, коли лікар вклав йому серце доброї людини? Прочитайте.

  • Кого знайшли чоловічки взимку у лісі? Що могло статися із хлопчиком?

  • Прочитайте, що сталося із серцем чоловіка від розпачу? Чи вдалося врятувати хлопчика? Що залишилося від дерев'яного чоловічка з добрим серцем?

  • Прочитайте, чому його очі були сумні. Як ви розумієте останнє слово героя казки?

  • Скажіть, які чарівні перетворення описані у казці. Як ви гадаєте, хто її головний герой?

  • Читання казки в особах. (розмова чоловічків і дівчинки)

  • Визначення основної думки казки.

  • Прочитайте прислів'я, роз'єднавши слова. У якому з них виражена головна думка казки?

Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.

Раздобромналитесерце – ввікнепрохолоне.

Головамаєслухатисерце, асерце – голову.

  • Мовно-логічне завдання.

  • На дошці записаний план казки. Прочитайте його, чи все тут правильно?

  • Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.

План

  1. Життя чоловіка з серцем. (5)

  2. Незвичайна гостя. (2)

  3. Полум яне серце зігріває хлопчика. (6)

  4. Плем я дерев яних чоловічків. (1)

  5. Лікар, що міняє серця. (3).

  6. Нелегкий вибір. (4)

  • Стислий переказ тексту.

  • Перекажіть частину тексту казки, яка вас найбільше здивувала чи схвилювала.

ІV. Підсумок уроку.

  • Чого вчить нас ця казка?

  • Яким би був кінець казки, якби дерев яний чоловічок вибрав собі якесь інше серце?

  • Що у цій казці схвалюється, а що засуджується?

  • Поміркуйте, для чого людині серце?

Показ смайликів.

  • Давайте  визначимо, яке серце у таких людей? (Картки у вигляді серця, на яких написані слова: гаряче. Кам яне, крижане, золоте, черстве, холодне)

  • Намалюйте із зворотної сторони серце і напишіть відповідь на запитання:  Для чого людині серце?

 

V. Перегляд мультфільму.

    VІ. Домашнє завдання.

© 2023 by Andi Banks. Proudly created with Wix.com 

  • Twitter Classic
  • facebook
bottom of page