top of page

Урок

«Чарівна скриня»

 

Тема : Перенос слів з подовженими м'якими приголосними.

Мета: Формувати вміння правильно переносити і писати слова з подовженими приголосними; вчити переносити слова з новою орфограмою; розвивати зв'язне мовлення і збагачувати словниковий запас учнів; прищеплювати любов до навчання, прагнення до міцних знань і успіхів.

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.    

- Доброго дня, діти. Сьогодні, поспішаючи до вас стрімголов на урок,  моєму шляху завадила велика старовинна скриня. Я вирішила її забрати з собою і  принести  до класу на наш урок. Я хочу, щоб ми  разом її відкрили і подивились, що там знаходиться. Але для того, щоб ми встигли усі скарби розгледіти, ми повинні з вами працювати, не покладаючи рук.

- Ви готові?

- Ну що ж, відкриваємо?

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Каліграфічна хвилинка

ння, лля, ття, сся

–  Перша річ, що лежить у цій скрині – це конверт. Давайте його відкриємо і подивимося, що знаходиться у ньому. А у ньому заховалися слова: знання, зілля, плаття, волосся.

  • Скажіть, будь ласка, що спільного у цих словах?

  • А зараз ми відкриємо ваші зошити і проведемо каліграфічну хвилинку. Запишемо у них буквосполучення з подовженими приголосними звуками, які є у даних словах.

(Повторення правила сидіння за партою)

2. Вправа (на картках)

- Ну що, давайте повернемося до нашої скрині і поглянемо, а що ще там знаходиться.

- Ви тільки подивіться, яка старовинна карта зберігається там. На цій карті написані слова. Але з часом частина літер витерлася. Давайте ми зараз з вами спробуємо на хвилинку уявити себе редакторами і відтворити  написане раніше.

  • У кожного з вас на парті є  теж картка зі словами. Я прошу вас зараз взяти їх до рук і виконати наступне завдання: вставити пропущені букви. (робота в парах) 

- А які саме букви туди необхідно вставити, вам допоможе ваша каліграфічна хвилинка.

Ста…я, жи …я, гі….я, коло….я, вугі….я, малюва…я, бага…я.

  • А тепер давайте разом перевіримо, чи впорались ви з цим завданням?

  • Давайте звіримо наші роботи із записом на дошці.

  •  Молодці, ви впорались з цим завданням

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Ми вже дістали дві речі зі скрині. Працювали, не покладаючи рук.

  • Скажіть мені, будь ласка, яку ж тему ми зараз з вами вивчаємо. (Подовження м'яких приголосних звуків )

  • Правильно. Сьогодні на уроці ми поглибимо наші знання з цієї теми. А саме зупинимося на переносі слів із подовженими м′якими приголосними звуками.

  • Ну що, заглянемо знову до нашої чудової скрині?

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота над фразеологізмом.

  • А хто назве мені цей предмет?  Це – паперовий свиток. (манускрипт)

  • На ньому написане старовинне речення. Давайте його прочитаємо всі дружно.

Від світання до смеркання чоловік працював, не покладаючи рук.      

- Хто з вас знає, що означає вислів: «Від світання до смеркання»?

- А чи помітив хтось із вас, який ще цікавий вислів заховався у цьому реченні?

- Можливо хтось з вас знає, що він означає?( « … не покладаючи рук» - невтомно працювати).

- Діти, ці вислови мають дуже цікаву, але складну назву. Її вам

необов' язково запам'ятовувати. Це  фразеологізми.

- А тепер знайдіть у цьому реченні слова з орфограмою, яку ми вивчаємо(«світання»,  «смеркання»).

- А хто з вас знає, як називаються ці слова? (протилежні за значенням - антоніми)

- А як можна ці слова поділити для переносу ми дізнаємося, зазирнувши до нашої скрині. 

 

  1. Робота з підручником.

  • Ви тільки подивіться, наступний наш скарб - це ж наш підручник «Рідна мова».

  • Я вам пропоную його відкрити на с. 59 і прочитати усім дружно правило «Візьми до уваги!».

Вправа № 162. (запис в зошиті)

Прочитай прислів'я. Поміркуй, чому ми так говоримо.

  • Яке коріння, таке й дерево.

  • Важко у навчанні – легко у труді.

  • Знання – це сила.

  • Є терпіння – буде й уміння.

  • Випиши слова з подвоєними буквами, поділяючи  їх для переносу.

  • Усно зроби звуко-буквений аналіз виділеного слова.

  • Виконуйте, будь ласка, роботу старанно і охайно. Доводьте її до пуття.

Коріння [кор'ін′:а] – 7б., 6 зв.

  • Cкажіть, будь ласка, а чому у цьому слові букв більше ніж звуків?(Тому що подовжені приголосні букви позначають один звук)

 

Фізкультхвилинка

 

  1.  Королівство перевернутих літер.

  • Ну що, ви готові знову зазирнути до чарівної скрині?

  • Подивіться, це ж амфора. Вона потрапила до нас із королівства «Перевернутих літер». У ній заховалися слова. Спробуйте їх прочитати.

Терпіння, знання, уміння, навчання.

  • Зверніть, будь ласка, увагу, а чи всі слова правильно поділені для переносу? (Ні)

  • Назвіть їх.

  • Давайте спробуємо виправити  помилки, записавши правильно слова для переносу  у зошит.

  •  Скажіть, будь ласка, на вашу думку, хто може жити у цьому королівстві?

  • Якій людині притаманні такі риси?

  • Які б ви слова хотіли взяти з собою, щоб досягти успіху? (Варіанти відповідей)

  • А я б хотіла взяти з собою усі слова. Тому що людина, маючи терпіння, здобуває міцні знання у навчанні, в свою чергу навчання допомагає людині досягти уміння виконувати якусь роботу. Певні уміння перетворюються у знання, а знання – у досягнення, якими ми потім пишаємося.

Формула успіху

(Терпіння – навчання – уміння – знання - досягнення)

 

Висновок:

  • Отже, скажіть мені, будь ласка, якими ж способами можна переносити слова  з подовженими м'якими приголосними?

 

  1. Творча робота.

  • А ми з вами невпинно продовжуємо заглядати до нашої старовинної скрині.

  • Ой, ви тільки подивіться, це ж пляшка. А у ній знаходиться, напевно, для нас завдання. Можливо її потрібно відкоркувати, щоб дізнатися яке завдання у ній. Спробуємо?

  • Давайте прочитаємо, що ж нас просять зробити.

  • «До поданих слів дібрати і записати слова з подовженими приголосними звуками.».

Золоте…(волосся)

Цікаве …(завдання)

Довге …(життя)

Міцні (знання)

  • А у якому значенні вживається вислів… ? У прямому чи переносному?

- З одним із словосполучень складіть і запишіть речення. (Спочатку складання в усній формі, проговорено декількома дітьми, потім запис).

 

V. Узагальнення і систематизація ЗУН.

- Діти, ми вже стільки цікавих предметів уже дістали з цієї скрині.

- Можливо, заглянемо востаннє?

- Не вірю своїм очам. Подивіться, що це? Шифрограма.

- Вам необхідно за допомогою звукових моделей прочитати слова.

[стол′т′: я], [кам′ін′:а], [анкетуван′:а], [рівн′ан′:а], [багат′:а]

  • А тепер спробуйте за допомогою перших літер кожного слова прочитати, яке ж слово зашифровано у звукових моделях слів? (Скарб)

    - А що для вас є найбільшим скарбом? (Відповіді учнів)

- А скарбом нашого сьогоднішнього уроку будуть «знання», які ви здобули, вивчивши нову тему уроку.

 

VІ. Підсумок уроку.

  • Ось підійшов наш урок до завершення? Усі предмети зі скрині ми дістали, завдання усі виконали? Залишається мені дізнатися:

  • Що нового ви дізналися на уроці?

  • Над якою темою уроку ми сьогодні працювали?

  • Яке завдання вам найбільше сподобалося?

  • З якими новими висловами ви сьогодні на уроці познайомилися?

  • А тепер спробуйте самостійно оцінити свою роботу за допомогою підказки …

 

VІІ. Домашнє завдання.

 

© 2023 by Andi Banks. Proudly created with Wix.com 

  • Twitter Classic
  • facebook
bottom of page